به نام خدا

هنگام طراحی و آفرینش یک ایده، برای تفهیم، تصحیح و ارائه ی آن در زمینه های مختلفی چون نمایش اماکن زیست عمومی، خصوصی، زمینه های فرهنگی، محصولات صنعتی، امور ویژه و … می توان از ماکت بهره جست..

بنا به نوع کار، در سه زمان می توان ماکت را ساخت

  1. قبل از شروع پروژه: برای آشنایی با بخش های مختلف پروژه و کمک به مجریان طرح
  2. همزمان با انجام پروژه: برای معرفی و مشخص نمودن میزان پیشروی و محدوده ی کار
  3. پس از اتمام پروژه: برای معرفی طرح و مجموعه به افراد مورد نظر

معماری و ماکت سازی همیشه با هم درارتباط هستند، هدف از ساخت ماکت در طرح های معماری، پیگیری، ارزیابی و بازبینی روند تکمیل یک طرح است. ماکت های معماری به منظور درک بهتر ایده و طرح بوده و وسیله ای برای نشان دادن کار در مقیاس قابل مشاهده و ارائه طرح ها به منظور جذب سرمایه گذاری، بازاریابی و فروش بهتر به کار میروند. ماکت ها مدلهای مطالعاتی هستند که به سرعت ساخته شده و معمولا از مواد و مصالح در دسترس و ارزان استفاده میشود (مانند گچ ، مقوا، قطعات چوب، فوم و…). ماکت اولیه در مراحل شروع طرح به ویژه به منظور بررسی مسائل کلی سایت و فرم بنا از قبیل دید به سایت، ارتباط با زمینه و حجم کلی ساخته می شود. ادراک ذهنی طراحان بدون ماکت ها به طور کامل شناخته نمی شوند. ماکت های سه بعدی، ابزاری تعیین کننده در روند طراحی معماری بوده و در امرپردازش و بررسی طرح، خلق ایده ها، آزمون نظریه ها وکشف راهکارهای مبتکرانه ای که معمار برای بیان اندیشه و ایده های خود از آن مدد می جوید تاثیرگذار است. در ماکت نهایی با استفاده از مصالح مختلف کیفیت کار بالا رفته و مدل های واقع گرا ساخته می شوند. در این مقاله نقش ماکت در ادراک طرح های معماری مطالعه می شود. این پژوهش دارای ساختار توصیفی و تحلیلی بوده و بر اساس روش کیفی و استدلال منطقی استوار است.

5 دلیل برای استفاده از ماکت سازی

اول

رایج ترین استفاده از ماکت سازی معماری کمک به تصویرسازی سه بعدی برای پروژه های ساختمانی و بررسی ارتباطات فضایی و طرح بندی کار می باشد.در اختیار داشتن یک مدل از پروژه می تواند تصور کردن کارنهایی را برای افراد آسان تر سازد تا طرح های دو بعدی روی کاغذ.

دوم

ماکت سازی معماری می تواند بعنوان ابزار اندازه گیری هم استفاده شود. این امر می تواند در زمینۀ فروش یک مجتمع مسکونی باش که خریداران بالقوه متوجه شوند در نهایت واحد مورد نظرشان دقیقا در کجا واقع می شود و یا برای فروشندگان بلیط در استدیوم ها، میادین مسابقات سالن اجتماعات، و یا تئاتر مورد استفاده قرار گیرد  تا آنها بهتر محل قرار گیری صندلی ها را تجسم کنند.

سوم

سرمایه گذاران و اعطاکنندگانِ بالقوه به شدت تحت تاثیر مدل سه بعدی ساختمان های در حال ساخت قرار خواهند گرفت  این مدل ها موجب می شوند پروژه واقعی تر نشان دهد و آنها درک بهتری از کار داشته باشند و شوق و انگیزه و اعتماد به نفس بیشتری هم پیدا می کنند این مدل ها نشان می دهند که طرح و برنامه بسیار جدی است و نتایج کاربردی و جذاب خواهد بود، که این دو مورد تمایل به سرمایه گذاری یا اهدا را بیشتر می کند.

چهارم

مدل ها اغلب بعنوان نقشه برای پروژه های بزرگی مانند فرودگاه، مجتمع ها، و یا پارک ها استفاده می شوند تا به افراد دید دقیق تری از مکانی که ساخته خواهد شد دهند. در یک فضای بزرگ و چندین طبقه مانند هتل، بیمارستان، و مجتمع ها، این مدل ها می توانند تجسم افراد از فضا را تسهیل سازند.

پنجم

و در نهایت، ماکت سازی معماری در مرحلۀ کسبِ مجوز ساخت و مراحل تایید آن مورد استفاده قرار می گیرند. ارائۀ مدل ها در مراحل کسب مجوز، به مسئولان اجازه می دهد تا تصور دقیقی از فضای در حال ساخت داشته باشند و بدانند چگونه این پروژه فضاهای اطراف را تحت تاثیر قرار می دهد و در نهایت فرآیند کسب مجوز را بهبود می بخشد. این ۵ مورد برخی از راه های جالب و کاربردی استفاده از ماکت سازی معماری بودند که برای ارتقا، آگاهی دادن، و تجسم بهتر افراد مورد استفاده قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *